Hizmet sektöründe güven endeksi mart ayında önceki aya kıyasla %1,5 artarak 120,4'e yükseldi. Bu artışın arkasında, son üç aylık dönemde iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentilerindeki olumlu gelişmeler yer aldı.

Ancak, perakende ticaret sektöründe güven endeksi mart ayında %1 düşüşle 113,3'e geriledi. Özellikle iş hacmi-satışlarda ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisindeki azalışlar, bu düşüşün ana sebepleri arasında yer aldı.

SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı

İnşaat sektöründe ise belirsizliklerin arttığı görüldü. Güven endeksi mart ayında %3,6 azalarak 88,6'ya geriledi. Mevcut düzeyde alınan kayıtlı siparişlerdeki duraksama ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında beklenen azalışlar, sektördeki güven endeksini olumsuz etkiledi.

TÜİK'nin açıkladığı bu veriler, ekonomideki farklı sektörler arasındaki güven endekslerindeki değişimleri gözler önüne seriyor. Bu bağlamda, önümüzdeki dönemde ekonomik faaliyetlerin seyrini daha yakından izlemek önem arz ediyor.