TÜİK, Mart ayı enflasyon verilerini yayınladı. Buna göre, enflasyon aylık bazda %3,16 artarak yıllık bazda %68,50 seviyesine ulaştı. Enflasyon verileri incelendiğinde, bir önceki aya göre %3,16, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,06 ve on iki aylık ortalamalara göre ise %57,50 artış kaydedildi.

Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımaya çalışanlara kredi engeli Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımaya çalışanlara kredi engeli

En yüksek fiyat artışı eğitim sektöründe yaşandı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre en az artış ise giyim ve ayakkabı sektöründe görüldü. Mart ayında en yüksek artış oranı eğitim sektöründe %104,07 olarak belirlendi.

Ana harcama grupları arasında, alkollü içecekler ve tütün en az artış gösterirken, eğitim en yüksek artışı kaydetti. İncelenen 143 temel başlık içerisinde, 14'ünde düşüş, 8'inde değişim olmadı ve 121'inde artış yaşandı.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç enflasyon, Mart ayında bir önceki aya göre %3,14, bir önceki yılın aynı dönemine göre %71,89 ve on iki aylık ortalamalara göre %62,61 arttı.

Mart ayı enflasyon verileri, fiyat artışlarının devam ettiğini gösteriyor. Yıllık enflasyonun %68,50'ye yükselmesi, son 24 yılın en yüksek seviyesini temsil ediyor. Bu durum, vatandaşların alım gücünü düşürüyor ve hayat pahalılığını artırıyor.