Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, özellikle limon suyu izlenimi veren ürünlerin ve içerisinde tereyağı bulunmamasına rağmen tereyağı görseli kullanılan margarinlerin satışına yasak getirmişti. Ancak bu yasaklarla sınırlı kalmayacak. Bakanlık, tüketiciyi yanıltma amacı güden etiketlerin kullanımına son verecek yeni düzenlemeleri duyurdu.

Buna göre, artık "… Tadında", "… Lezzeti", "... Keyfi” gibi ifadelerle ürünlerin etiketlenmesine izin verilmeyecek. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İçeriğinde bulunmayan ancak görsel olarak kullanılan meyve veya ürünlerle alakalı ifadelerle tüketicileri kandırmaya son veriyoruz. Örneğin, içerisinde sadece çilek aroması bulunan bir ürün artık 'çilekli' değil, 'çilek aromalı' olarak adlandırılacak. Benzer şekilde, bitkisel margarin gibi ürünlerde 'tereyağı keyfi' veya 'tereyağı lezzeti' gibi ifadelere de izin vermeyeceğiz" dedi.

Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem

Bu önemli adımın yanı sıra, tüketicilerin şüpheli gördükleri gıda ürünlerini bildirebilecekleri ALO 174 Gıda Hattı'nın kurulduğunu da hatırlatalım. İhbar ve şikayetler en geç 15 gün içinde değerlendirilerek cevaplanıyor. Bakan Yumaklı, halkın sağlığını korumak adına bu hattın büyük önem taşıdığını vurguladı.