Bugün itibarıyla 81 ilde 390 belde belediye başkanının, 50 bin 336 muhtarın ve il genel meclis üyelerinin seçimi için seçmenler oy kullanacaklar. Toplamda 61 milyon 441 bin 882 seçmen, demokratik haklarını kullanmak üzere sandıklara yönelecekler.

Oy verme saatleri eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Adıyaman'dan Kilis'e kadar olan 34 ilde oy verme işlemi 07.00 - 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecekken, diğer illerde bu aralık 08.00 - 17.00 olarak belirlenmiştir.

Oy kullanmak isteyen seçmenler, kimliklerini sandık kuruluna ibraz ederek oy kullanabileceklerdir. Bu seçimde büyükşehirlerde 4, diğer illerde ise 3 oy pusulası kullanılacak ve pusulalar tek bir zarfa konulacaktır. Öncelikli olarak hamileler, hastalar, engelliler ve yaşlılar oy kullanacaklar.

Ancak oy verme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Örneğin, cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi cihazlarla oy kullanma yasaktır ve sandık başında telkinde bulunmak da yasaklar arasındadır.

Seçim gününe ilişkin bazı yasaklar da bulunmaktadır. Bugün saat 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satışı ve tüketimi yasaklanmıştır. Ayrıca, eğlence mekanları da seçim boyunca kapalı olacak ve taşıma ruhsatı bulunan vatandaşlar silahlarıyla dolaşamayacaklar.

Seçimle ilgili haber, tahmin ve yorumlar saat 18.00'e kadar yapılamayacak ve YSK tarafından saat 18.00-21.00 arasında seçimle ilgili tebliğler yayımlanacaktır. Ancak saat 21.00'den sonra yayınlar serbest olacaktır.

Seçim yasakları devreye girdi: Dikkat edilmesi gereken noktalar Seçim yasakları devreye girdi: Dikkat edilmesi gereken noktalar

Bu seçimde toplamda 34 siyasi parti yer almakta olup, 206 bin 845 sandık kurulmuştur. Bazı bölgelerde seyyar sandıklar da bulunmaktadır ve oy verme süresi sona ermeden önce sandıklar açılmayacaktır. İlk kez oy kullanacak genç seçmen sayısı ise toplamda 1 milyon 32 bin 610 olarak belirlenmiştir.