Eurostat'ın son verilerine göre, Avrupalıların %97'si iki günde bir et, tavuk veya balık tüketirken, bu oran Türkiye'de %58.5'e gerilemiş durumda. Bu durumun arkasında, hızla yükselen fiyatlar ve ekonomik dengesizlikler yatıyor.

Türkiye'de yaşanan ekonomik zorluklar, vatandaşların temel besin kaynaklarına ulaşmasını da olumsuz etkiliyor. Özellikle son dönemde yaşanan Türk Lirası'ndaki hızlı değer kaybı, mutfaklardaki et, tavuk ve balık gibi protein kaynaklarının tüketimini azaltıyor. AB ülkelerinde her 10 kişiden 9'u bu tür besinleri düzenli olarak tüketebilecek güce sahipken, Türkiye'de ise bu oran sadece 4 kişiden birine denk geliyor.

Eurostat'ın verilerine göre, 27 üyeli AB ülkelerinde et, tavuk veya balık tüketemeyenlerin oranı yüzde 8.3 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 41.5'e kadar yükseliyor. En yüksek oranlar ise yüzde 22.1 ile Romanya ve yüzde 21.6 ile Bulgaristan'da görülüyor. Türkiye, bu açıdan AB ortalamasını 5'e katlayarak ciddi bir farkı ortaya koyuyor.

SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı

TÜİK'in verileri de durumu doğruluyor. 2023 yılında yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de vatandaşların %39.2'si iki günde bir et, tavuk veya balık içeren yemeği karşılayamıyor. Bu da ülkemizdeki protein tüketimi konusundaki sıkıntıyı bir kez daha gözler önüne seriyor.