Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor

Swisscom'un, 8 milyar euro karşılığında Vodafone Italia'yı satın almak için Türkiye'deki telekomünikasyon sektörüne yönelik adımlarını attığını belirtildi. İtalyan iştiraki Fastweb ile birleştirilerek gerçekleştirilecek olan bu satın alma işlemi, 2025'in ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Açıklamada, satın alma bedelinin tamamının nakit olarak ödeneceği ve finansmanın tamamen borçlarla sağlanacağı vurgulandı. Vodafone Italia ve Fastweb'in bir araya gelmesiyle, güçlü bir mobil ve sabit altyapıyı birleştirecek olan Swisscom, önemli büyüme fırsatlarını beraberinde getirecek bir birleşik meydan okuyucu oluşturacak.

Vodafone CEO'su Margherita Della Valle, işletmelerin güçlü konumlarını koruyarak büyüyen telekomünikasyon pazarlarında faaliyet göstereceklerini belirtti. Bu da Avrupa'da öngörülebilir ve daha güçlü bir büyümeyi mümkün kılacak.

Şirket yetkilileri, en büyük büyüme fırsatının işletmeler arası ticarette olduğunu ve dijital hizmetlere olan talebin "güçlü" olduğunu vurguladılar. Bu satın alma işlemiyle birlikte, Türkiye'deki telekomünikasyon sektöründe önemli değişikliklerin yaşanması bekleniyor.