Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2023 Yılı Faaliyet Raporu, Türkiye'nin siber güvenlik alanında önemli ilerlemeler kaydettiğini gözler önüne seriyor. Sektörel Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) sayısı 14'e yükselirken, kurumsal SOME sayısı da 2 bin 193'e ulaştı. Ayrıca, SOME İletişim Platformu'na kayıtlı uzman sayısı da 7 bin 480'e çıktı.

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı (2020-2023) çerçevesinde 8 stratejik amaç ve 40 eylem maddesi hayata geçiriliyor. Bu kapsamda bugüne kadar 7 ulusal ve 2 uluslararası olmak üzere toplamda 9 tatbikat düzenlendi.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi koordinasyonunda faaliyet gösteren SOME'ler, siber saldırılara karşı kritik altyapı ve kurumları korumakta önemli rol oynamaktadır. Sektörel SOME'lerin sayısı 14'e, kurumsal SOME'lerin sayısı ise 2 bin 193'e ulaşarak siber güvenlik ağını genişletmeye devam etmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları arasındaki veri trafiğini internetten izole eden KamuNet-Kamu Sanal Ağı, 140 kuruma ulaşarak siber saldırılara karşı etkin bir koruma sağlamaktadır. KamuNet üzerinden sunulan hizmetlerin sayısı da 1300'ü aşarak kamu kurumlarının güvenliğini ve veri bütünlüğünü korumaktadır. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye'nin siber güvenlik kalkanı her geçen gün daha da güçlenmektedir.