Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, vergisiz telefon ve bilgisayara dair açıklamalarda bulundu. Osman Aşkın Bak, "Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi muafiyeti sağlayacağız. Gençlerimize operatör ayrımı olmaksızın aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz. Gençlerin müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret edebileceği hem de bakanlığımızın sunduğu imkanlardan faydalanabileceği Genç Kart projemizi hayata geçiriyoruz" dedi.

Peki vergisiz telefon ve bilgisayar vaadi gerçekleşti mi? Yoksa sadece lafta mı kaldı?

ÖĞRENCİLERE BÜYÜK ŞOK

Gençlere vergisiz telefon Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaatlerinden birisi. Uygulama 1 Kasım itibarıyla başladı ancak teknoloji marketlerine giden öğrenciler büyük şokla karşılaştı.

Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'ın haberine göre uygulamaya göre gençler, telefonu veya bilgisayarı normal satış fiyatından satın alıp daha sonra vergi iadesi başvurusu yapacak. Bu iade sürecinin nasıl yapılacağı ise henüz belli değil.

"BİZE BİLGİ VERİLMEDİ"

Uygulamanın ilk gününde Cumhuriyet İstanbul Şişli’de bir AVM'de teknoloji marketini ziyaret etti. Vergisiz telefon ve bilgisayar almak istediklerini belirttiler ancak mağaza çalışanları “Bize herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Şu an uygulama yok” yanıtını verdi.

VERGİ İADESİ İÇİN BAŞVURU YAPILMALI

Öte yandan vergisiz telefon ve bilgisayardan yararlanmak isteyen öğrenciler vergi iadesi başvurusunda bulunması gerekiyor.

Bilgisayar ve telefonda toplam destek miktarı en fazla bir ürün ve 5.500 TL ile sınırlı.

Sadece elektronik ortamda faturalandırılan cihazları kapsıyor. Ayrıca, satın alınan telefonların en az iki yıl satın alan öğrenci tarafından kullanılması zorunlu.

Ürünü satın aldıktan sonra bildirimde bulunulması gerekiyor.

Öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı GencizBiz sitesine girin.

E-Devlet ile giriş yaparak gereken bilgileri doldurun.

Akabinde sayfadaki menüden Genç Teknolojik Destek > Telefon Desteği > Başvuru seçeneğine tıklayın.

Ad-soyad, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi metin kutularını kontrol edin.

“KVKK metnini okudum, onaylıyorum” ve “Açık rıza metnini okuduğumu ve anladığımı kabul ediyorum” seçeneklerini işaretleyin.

“Devam Et” butonuna tıklayın.

Telefonu satın aldıktan sonra edindiğiniz faturada yer alan Firma VKN / TCKN, Fatura No, Fatura Tarihi ve IMEI bilgilerini ilgili metin kutularına yazın.

“Devam Et” butonuna tıklayın.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan TÜFE verilerine ilişkin açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan TÜFE verilerine ilişkin açıklama

Yönergeleri takip ederek vergi indirimi için başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.