Üniversite öğrencisi gençlere yönelik vergisiz cep telefonu alma imkanı oluşacak. Hangi telefonlar dahil olacak? AÖF öğrencileri yararlanacak mı? Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu cevapladı.

Bakan Uraloğlu gençlere vergisiz cep telefonuna ilişkin Hürriyet’e şu bilgileri verdi:

Erdoğan yanıtladı: Yılbaşına gelmeden emeklilere zam duyurulur mu? Erdoğan yanıtladı: Yılbaşına gelmeden emeklilere zam duyurulur mu?

“ÖTV ve KDV’siz cep telefonundan, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar dahil, 7 milyon öğrenci yararlanacak. Aylık 10 GB bedava internetle birlikte başlayacak. Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olacak.

Türkiye’de üretenler içinde Samsung, General Motor var, Huawei, Apple yok. Vergi alınmaması telefonların fiyatlarını yarı yarıya ucuzlatacak. 10 GB bedava internet için 3 operatörden teklifleri aldık, kamuya maliyeti yıllık birkaç milyar TL olacak. Kişinin hattıyla telefonunun mutlaka belli süre uyumlu olması gerekecek yani en az 2 yıl başkası kullanamayacak, başkasına satılamayacak. Bunun takibini biz BTK aracılığıyla yapacağız.”