Raporda, yapay zekanın küresel ekonomiyi kökten değiştirebilecek bir sanayi devrimine yol açabileceği vurgulanmaktadır. Ancak, yapay zekanın etkilerinin tahmin edilmesinin zor olduğu ve istihdam piyasasında bazı işlerin insan gücünün yerini alabileceği belirtilmektedir.

Raporda dikkat çekilen bir diğer nokta ise yapay zekanın özellikle gelişmekte olan ekonomilerde daha fazla etkili olabileceği ve bu ekonomilerin bu değişime daha az direnç gösterebileceği yönündedir. Ancak, bu ülkelerin yapay zekanın getirdiği fırsatlardan daha az yararlanabileceği de ifade edilmektedir. Ayrıca, yapay zekanın gelir eşitsizliğini artırabileceği ve yüksek ücretli çalışanları da etkileyebileceği uyarısında bulunulmaktadır.

Otomatik fatura ödemelerinde yüksek faiz riski: 500 TL'ye kadar ek ödeme tehlikesi! Otomatik fatura ödemelerinde yüksek faiz riski: 500 TL'ye kadar ek ödeme tehlikesi!

IMF Başkanı Kristalina Georgieva da konuya ilişkin bir makalede, yapay zekanın istihdam piyasasındaki risklerine dikkat çekerek teknolojinin toplumsal gerilimleri artırabileceğini vurgulamaktadır. Georgieva ayrıca politika yapıcıların yapay zeka geçişini daha kapsayıcı hale getirecek erken önlemler alması gerektiğini belirtmektedir.