Evlerdeki elektrik abonelik işlemlerini kolaylaştıracak olan yeni sistem, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) taslağı doğrultusunda, akıllı elektrik sayaçları üzerinden Milli Akıllı Sayaç Sistemi (MASS) oluşturacak ve elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçlar bu sisteme entegre edilecek.

Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımaya çalışanlara kredi engeli Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımaya çalışanlara kredi engeli

MASS sistemi, elektrik tüketim verilerini doğrulayıp saklamak için elektrik sayacı ve merkezi yazılım arasında iki yönlü haberleşme kuracak. Bu sistem, modem, merkezi haberleşme yazılımı, haberleşme protokolü, veri yoğunlaştırıcı ve kullanıcı mobil uygulamasından oluşacak.

Elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçların MASS kapsamına dahil edilmesi ve akıllı sayaçlarla değiştirilmesi, dağıtım lisansı sahibi tüzel kişilerin sorumluluğunda olacak. Bu süreçte gerekli teçhizatın, altyapının ve akıllı sayaçların kurulumu, işletilmesi ve bakımı sağlanacak.

MASS sistemi ile birlikte, elektrik dağıtım şirketleri, mobil uygulamalar aracılığıyla abonelere günlük ve aylık ortalama elektrik tüketimlerini görme imkanı sunacak. Ani aşırı tüketimlerde kullanıcılar kaçak elektrik ihtimaline karşı uyarılacak ve tüketim sınırlamaları belirleyerek sınır aşımında uyarı alabilecekler.

Ayrıca, aboneler elektrik kesintileri hakkında detaylı bilgilere mobil uygulama üzerinden erişebilecekler. Bildirimli ve bildirimsiz kesintiler hakkında anlık bilgiler alabilecek olan kullanıcılar, ayrıca arıza ile ilgili şikayet ve taleplerini de uygulama üzerinden iletebilecekler.

MASS sistemi, elektrikle ilgili teknik kalite parametreleri hakkında da abonelere bilgi sunacak ve elde edilen veriler ilgili taraflarla internet tabanlı olarak paylaşılacak.

Öncelikli olarak, elektrikte MASS'a geçişte yeni sayaçlarla sanayi ve tarımsal aboneler ile yüksek tüketimli sayaçlar önceliklendirilecek. Zamanla ise bütün elektrik şebekelerinde bu yeni sistem yaygınlaştırılacak ve halihazırda kullanılan uzaktan okunabilen elektrik sayaçları, MASS ile uyumlu olarak kullanılmaya devam edecek.