Resmi Gazete’de 15 Temmuz’da çıkan bir kararnameyle, memur maaşlarının en azı 22 bin 17 liraya yükseltildi ve emekli maaşlarına yüzde 25 oranında zam geldi. Böylece memurlar, toplu sözleşme ve enflasyon farkı nedeniyle yüzde 17,55 artan maaşlarının üstüne seyyanen 8 bin 77 lira daha eklenmesiyle birlikte daha fazla para almaya başladı. Fakat dikkat çeken bir detay, bu seyyanen zammın kök maaşlara yansımayacak olması.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, ocak ayında emekliye ayrılmayı düşünen memurları uyardı ve"Temmuz ayında bir zam yapılmıştı. Yapılan zammın yüzde 17,55'i oransal zamdı. 8 bin 77 lirası ise seyyanen zamdı. Bu 8 bin 77 liralık seyyanen zammın ocak ayında alacağınız emeklilik maaşına faydası olmayacaktır. Yine 8 bin 77 liralık seyyanen zammın alacağınız emeklilik ikramiyesinde de faydası olmayacaktır" dedi.

Karakaş, en az memur maaşı olan 22 bin 17 liranın sadece yüzde 17,55’lik orantılı zammın dahil olduğu 13 bin 940 liranın göz önünde bulundurulacağını söyledi. Ama seyyanen zammın ocak ayında emekliye ayrılacakların maaşlarına ve ikramiyelerine katkı sağlamayacağını belirtti. Bu da, en az memur emeklisi maaşının 9 bin 876 lira olmasına karşın, aslında bu tutarın 22 bin 17 lira olan emekli maaşının yalnızca 13 bin 940 liralık bölümü üzerinden hesap edildiğini gösteriyor.

Otomotiv sektöründe şubat ayı rekoru kırıldı Otomotiv sektöründe şubat ayı rekoru kırıldı

Karakaş, seyyanen zammın emekli memurların maaşlarını olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade etti ve "Çalışan memurun aldığı maaşla emekli olduğu anda aldığı maaşın arasındaki farkın yüzde 44'lere kadar düştüğünü" kaydetti. Ayrıca, SGK kanununa göre emekli olan memurlar ile Emekli Sandığına bağlı olan memurlar arasında yüzde 25’lik bir aylık bağlama oranı farkı olduğunu da anımsattı.