Yerel seçimler yaklaşırken, partilerin kimleri aday göstereceği merak konusu. AK Parti, bütün büyükşehirleri kazanmak için doğru adayları tespit etme çabalarına başlamış ve bu konuda oldukça titiz çalışmalar yapmaktadır. Genel seçimleri kaybeden ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi ise Ankara ve İstanbul başta olmak üzere daha önce kazandığı belediyeleri kaybetmek istemiyor. Ancak kaybedilen genel seçimlerin parti içindeki etkisi hala son bulmadığı için CHP'nin yerel seçimlere iyi hazırlandığı söylenemez.

AK Parti, genel seçimlerdeki başarısını yerel seçimlere taşımak için en doğru adayları tespit etmeyi amaçlıyor. AK Parti'nin bu hummalı çalışmalarının yanı sıra CHP'nin başarısız süreç yönetimi de AK Parti'nin işine yaramaktadır. Mevcut CHP yönetimi, sadece kendi koltuklarını korumak ve parti içinde değişim isteyen isimlere karşı cephe almak dışında herhangi bir çalışmaya zaman ayıramamaktadır.

Halen genel seçimlerde başarısız olduğunu kabul etmeyen CHP yönetiminin, yerel seçimler için doğru adımları atıp atamayacağı seçmenler arasında kuşku yaratıyor. CHP yönetimi, elindeki büyükşehir belediyelerini kaybetmemek istiyorsa öncelikle en önemli kozları olan mevcut belediye başkanlarının toplum nezdindeki saygınlıklarını sarsacak açıklama ve eylemlerden kaçınmalıdır. Ayrıca toplumda ilgi gören partili isimleri, kendi koltukları için tehdit olarak görmekten vazgeçmeliler.

Ayrıca CHP yönetimi, partiyi kendi şahsi malı olarak görmekten vazgeçmelidir. Zira CHP, bu ülkenin kurucu partisidir ve birkaç kişinin şahsi çıkarlarına alet edilemeyecek bir partidir. Parti içerisinde değişim talep edenlerin düşmanlaştırılması, demokrasinin temel ilkeleriyle bağdaşmaz. Demokrat olmakla övünen CHP yönetimi, kendi içinde demokrasinin gerekliliklerini yerine getirmezken, iktidar olmayı hayal bile etmemelidir.

Mevcut süreçte CHP yönetimi gerçekten partiyi ve ülkeyi düşünüyorsa, bir an önce değişimin önünü açmalı ve bu şekilde halkın partiye olan güveni tekrar sağlanmalıdır. Son olarak şu hususu da belirtmekte fayda var: Sayın Kılıçdaroğlu, partideki tek dürüst ve namuslu insan kendisiymiş gibi davranmaktan vazgeçmelidir. CHP içerisinde binlerce dürüst ve namuslu insan bulunmaktadır, sadece bu insanlar değişim talep ettikleri için dürüstlüklerinden ve namuslarından bir şey kaybetmezler.

Sonuç olarak, mevcut şartlarda CHP'nin yerel seçimlerde başarılı olma ihtimali çok düşüktür. AK Parti'nin genel seçimlerden hemen sonra yerel seçimlere odaklanmış olması ve yerel seçimler için titiz çalışmalar yapması, şu anda AK Parti'nin yerel seçimleri kazanma konusunda önde olduğunu göstermektedir.