Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), ağustos ayına dair tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

Söz konusu verilere göre, mayıs ayında 91,1 olarak kaydedilen tüketici güveni, ağustosta 68'e gerileyerek dikkat çeken bir düşüş yaşandı.

Haziran ve temmuz aylarında sırasıyla 85,1 ve 80,1 olan endeks değeri, ağustosta yaşanan düşüşle daha da geriledi.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Arabulucuya gitmeden dava açılabilir... Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Arabulucuya gitmeden dava açılabilir...

AĞUSTOSTAKİ DÜŞÜŞ YÜZDE 15,1

Tüketici güven endeksi ağustosta yüzde 15,1 oranında bir düşüş gösterdi. 2023'ün ilk beş ayında yalnızca mart ayında düşüş yaşamış olan tüketici güveni, seçimlerin yapıldığı mayıs ayından itibaren sürekli bir yükseliş eğilimi göstererek 91,1'e kadar çıkmıştı.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Tüketici güven endeksi, aylık olarak gerçekleştirilen tüketici eğilim anketi sonuçlarına dayanmaktadır. Bu anketler, tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri, gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri gibi konularda görüşlerini içerir.

Sonuçlar, 0 ile 200 arasında bir değer alır. Endeks değerinin 100'den büyük olması, tüketicilerin iyimser bir durumda olduğunu gösterirken, 100'den küçük olması ise tüketicilerin kötümser bir durumda olduğunu ifade eder.