Türkiye zeytinyağı ihracatını durdurmasına rağmen serbest piyasada fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Serbest piyasada zeytinyağı fiyatlarındaki son rakamlar belli oldu. İç piyasada zeytinyağ toptan fiyatı 200 TL'yi geçti. Küresel çapta çıkan kriz fiyatların yükselmesine yansıyor. Küresel kriz böyle giderse fiyatlar yükselmeye devam edecek. Ülkede yaşanan enflasyonda fiyatların artması nedenleri arasında sayılırken İspanya ve İtalya'da yaşanan kuraklık fiyatların yükselmesini hızlandırdı.

SERBEST PİYASADA ZEYTİNYAĞ FİYAT LİSTESİ

ZEYTİN YAĞI YEMEKLİK                   205.00

ZEYTİNYAĞI SIZMA                            227.00

ZEYTİNYAĞI SIZMA  5 LİTRE        789,95          

GEÇTİĞİMİZ GÜN UZMANLARI GÖRÜŞLERİ BÖYLEYDİ

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

“İhracat bizim çıkış kapımızken şu anda alıcıların diğer ihracatçı ülkelere kaydığını görüyoruz. Suriye bu anlamda ön plana çıkıyor” dedi. Uçar, “Ambalajlı ürünlerin ihracatından yanayız ama bir şeyleri yasaklayarak yapılmasından yana değiliz. Desteklenerek ilerlenmeli. AB’ye ambalajlı yağ satamıyoruz. Sadece Uzak Doğu’ya satabiliyoruz. Mevcut enflasyon, kur ve maliyetlerdeki artış ile yıllık ortalama ihracat rakamları karşılaştırıldığında, bu sezonda ihracatın kilogram başına yaklaşık 4.5-5  Dolar olduğunu görüyoruz. İç piyasa toptan zeytinyağı ortalama fiyatı kilogram başına 115 ila 120 TL. İhracat yasağı devam ederse, bu rakamın yeni sezonda üreticiye olumsuz yansıması kaçınılmaz” 

Köklü Zeytincilik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kürlek yaşanan krizle alakalı krizi dile getirdi

 “İklim krizi Zeytin rekoltesini ciddi oranda düşürdü. İhracat yasağıyla birlikte firmalar Türkiye’den satın almayı planladıkları yağları Tunus ve Suriye’den tedarik etme çalışıyor. Pazar kaybının artmaması adına zeytinyağı ihracatının belirtilen tarihten önce açılması gerekiyor. Türkiye yeni zeytin sezonuna yaklaşık 80 bin ton zeytinyağı stokuyla girecek ve bu stokun üzerine yeni mahsul eklenecek. Ancak 2023-2024’te eğer sıcaklıklar bu şekilde devam ederse, rekoltenin yüzde 20 düşmesini bekliyoruz” 

Arabasının tamirinden memnun kalmayanlar dikkat! Tazminat alabilirsiniz Arabasının tamirinden memnun kalmayanlar dikkat! Tazminat alabilirsiniz

Kaynak: Milligazete