Dünyanın önde gelen sitesi olan Trendyol'un yemek uygulamasındaki tercih edilen yemekler, ramazan ayının trendlerine girdi.  

Tüm zamanların tercih edilen yiyeceği olduğu gibi iftarda da tercih edilen yemek lahmacun oldu. Profiterol ise güllaç ve baklavayı geçti ve en çok tercih edilen tatlı olmaya hak kazandı. Sahurda siparişlerde yüzde 24 artış oldu.

Trendyol sitesinin yemek  uygulaması Ramazan ayının iftar ve sahur sofralarında en çok tüketilen yemeklerini açıkladı. Tüm zamanlarda olduğu gibi iftar ve sahur sofralarının da vazgeçilmez ürünü lahmacun oldu,  profiterol, en çok tercih edilen tatlı oldu. Açıklanan verilere göre; Ramazan ayında lahmacundan sonra en çok tercih edilen yemekler; hamburger, çiğ köfte, Adana dürüm ve tavuk döner olarak sıralandı. En çok tercih edilen tatlılar ise; profiterol, soğuk baklava, waffle, ekler ve kazandibi oldu.

En çok tercih edilen çorba oldu

Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devraldı Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devraldı

Trendyol kullanıcılarının en çok tercih ettiği çorba mercimek çorbası oldu, sonrasında tercih edilen çorba et suyu çorbası ve ezogelin çorbası oldu. Ramazan’da en çok tercih edilen içecek ise ayran oldu, dünya mutfağından ise en çok köri soslu tavuk tercih edildi.

Ramazan ayında kahve severler de kahveden vazgeçmedi. Ramazan ayında en çok tercih edilen 5 kahve ise latte, iced latte, filtre kahve, flat white ve americano olarak öne çıktı.

Türkiye’nin iftar menüsü ‘mercimek çorbası, lahmacun, içli köfte, ayran ve profiterolden oluştu. Sahur menüsünde ise lahmacun, tavuk tantuni ve ayran yer aldı. Ramazan ayında sahur vakti siparişleri ise yüzde 24 arttı. Ramazan ayında en çok tercih edilen yemek kategorileri döner, hamburger, pizza, tavuk ve tatlı oldu. Sahurda en çok tercih edilen kategoriler ise pizza, çiğ köfte, sokak lezzetleri, döner ve hamburger oldu.

Üç büyük şehirden sonra o iller sıralamada yer aldı

Trendyol Yemeğe göre ramazan ayında en çok sipariş veren iller İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Bursa, Antalya ve Kocaeli oldu. Ev yemeklerinde de İstanbul, İzmir ve Ankara ilk üç sırada yer aldı, sonrasında sıralamada Bursa ve Eskişehir oldu. Deniz ürünleri siparişlerinde de yine üç büyük il ilk üç sırada yer alırken, Antalya ve Bursa bu kategoride öne çıktı.